Informujemy,że dnia 01.06.2022r od godz.15.00 odbędzie się szkolenie dla nowych działkowców w Delegaturza Rejonowej w Bytomiu ul.Fałata 13.
Zapraszamy .
Informujemy,że dnia 01.06.2022r od godz.15.00 odbędzie się szkolenie dla nowych działkowców w Delegaturza Rejonowej w Bytomiu ul.Fałata 13.
Zapraszamy .
Z głebokim żalem zawiadamiamy,iż dnia 24.05.2022r. zamarł nasz Przyjaciel i Prezes ROD Przyjaźn Bogusław Hajduga.Msza żałobna odprawiona zostanie w kościele p.w Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach- Tysiącleciu Górnym dnia 27.05.2022r.o godz.10.00 .Uroczystości Pogrzebowe odbędą się na Nowym Cmentarzu Parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach-Tysiącleciu.
Rodzinie składamy najgłębsze wyrazy współczucia
Przyjaciele z Zarządu i Komisji Rewizyjne ROD Przyjaźń
W dniu 10 maja br., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przeznaczenia środków w wysokości 50 mln zł na granty dla rodzinnych ogrodów działkowych, które będą realizowały zadania w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Dokument ten ma stanowić podstawę dla realizacji przez ARiMR programu grantów na rzecz inwestycji realizowanych w rodzinnych ogrodów działkowych. Należy podkreślić, że informacje medialne, z których wynika, że „dotacje” miałyby trafiać bezpośrednio do działkowców nie znajdują pokrycia w faktach. Z dokumentów, do których dostęp uzyskał PZD wynika, że granty mają być kierowane do ogrodów, a nie indywidualnych działkowców. Jest to konsekwencja rozwiązań przyjętych w programie unijnym, z którego mają być finansowane dotacje.
Jednocześnie Krajowy Zarząd PZD informuje, że od kilku miesięcy prowadził rozmowy z ARiMR w sprawie opracowania założeń do projektu, który ma umożliwić wykorzystanie środków z funduszy unijnych na inwestycje w ROD. W „Aktualnościach Związkowych” nr 6/2022, który dotrze do Zarządów ROD ok. 20 maja br., zamieściliśmy na ten temat obszerną informację przeznaczoną dla Zarządów ROD. Ogrody, które wezmą udział w konkursie grantowym, po ogłoszeniu go przez ARiMR, będą mogły ubiegać się o środki na zadania inwestycyjne wyszczególnione w Regulaminie konkursu. W „Aktualnościach Związkowych” zamieszczono Wykaz rodzajów inwestycji możliwych do finansowania z grantów udzielanych w ramach projektu ARiMR.
Z dokumentów przedstawionych do opiniowania PZD wynikało, że ROD uczestnicząc w konkursie będzie mógł otrzymać grant w wysokości do 100 tys. zł (zasada ogólna). Minimum 50% wartości grantu powinno być przeznaczone na zadania stricte proekologiczne i prośrodowiskowe, zaś maksymalnie 30% grantu na zadania typowo inwestycyjne, dotyczące rozwoju infrastruktury technicznej w ogrodach. Ponadto do 10% grantu może służyć sfinansowaniu przygotowania dokumentacji technicznej zadań a 10% na zarządzanie realizacją zadań.
Krajowy Zarząd PZD uważa, że środki zadeklarowane w programie – łącznie ok 50 mln zł – mogą w wyraźny sposób przyczynić się do rozwoju infrastruktury zielonej i infrastruktury technicznej w ROD. Stąd też PZD czyni starania by przygotować ROD do udziału w konkursie.
Tak jak wspomniano kształt programu określi ARiMR. Z informacji uzyskanych przez PZD wynika, że w Agencji trwają jeszcze prace nad dokumentami. To w nich ostatecznie zostaną określone warunki i tryb w jakim odbędzie się konkurs grantowy. Ogłoszenie konkursu nastąpi najprawdopodobniej przed 1 czerwca br. Dopiero wówczas ROD będą mogły składać wnioski o przyznanie grantu, które będą rozpatrywane przez oddziały regionalne ARiMR w rundach miesięcznych.
Nad dokumentami do projektu KZ PZD współpracował z ARiMR poprzez konsultacje, zgłaszanie poprawek i propozycji zapisów. Dokumentacja ta jest dosyć skomplikowana, ponieważ musi odpowiadać wymogom dokumentów unijnych. Dlatego w PZD trwają już przygotowania do działań, które mają pozwolić na wsparcie ROD w procesie ubiegania się o granty.
KZ PZD planuje organizację szkoleń dla wyznaczonych pracowników z Okręgów. Po ogłoszeniu konkursu grantowego przez ARiMR KZ PZD powoła w Okręgach pełnomocników, którzy będą umocowani do podpisywania wniosków o przyznanie grantu, umów o powierzenie grantu i innych dokumentów konkursu, jak również opiekunów dla wniosków składanych przez ROD. Szczegółowe zadania pełnomocników i opiekunów zostaną określone w uchwale KZ PZD oraz w szczegółowych wytycznych. OZ PZD będą przez cały czas trwania konkursu grantowego ściśle współpracowały oraz udzielały wszechstronnej pomocy Zarządom ROD na każdy etapie tj. pozyskiwania finansowania, realizacji zadań oraz rozliczania projektu.
Aktualnie trwają ostatnie uzgodnienia pomiędzy ARiMR a KZ PZD dotyczące formalnych kwestii związanych z uczestnictwem PZD – ROD w konkursie. Od ich wyników uzależnione są warunki na jakich ROD miałyby uczestniczyć w konkursie. Jeżeli ustalenia te przyniosą pozytywny finał do końca maja PZD powinien być gotowy na udział w konkursie.
Krajowy Zarząd
Polskiego Związku Działkowców
Warszawa, dnia 11 maja 2022r.
Trwa wymiana liczników energii na Ogr.I przypominamy o dokonywaniu wpłat za wymianę liczników . Termin do 15.05.2022r. Po tym terminie na działkach ,które nie mają opłaconej wymiany liczników zostanie wyłączony prąd.

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego „Alleluja”.
życzy Zarząd ROD Przyjaźń
Dnia 13.04 .2022r od godz.10.00 nastapi próba puszczanie wody .Prosimy działkowców o obecność na działkach .
Informujemy, że 11.04-12.04.2022r bedzie puszczana woda na Ogr.I Prosimy o zamontowanie wodomierzy.
Informujemy, że dnia 14.04.2022(wielki czwartek) Kasa i Biuro Zarządu bedzie NIECZYNNE
Informujemy, że na ogr.II i III dnia 09.04. ( sobota) od godz.10.00 będzie puszczana woda.Prosimy o zakładanie wodomierzy . Prosimy o obecność na działce.
O terminie puszczanie wody na Ogr I i IV poinformujemy.
Informujemy,że dnia 06.04.2022r o godz.15.00 w Delegaturze rejonowej PZD w Bytomiu ul. Fałata 13 ( ROD Narutowicza) ,odbędzie się szkolenie dla nowych działkowców . Serdecznie zapraszamy